Mljekara Dule
Mljekara Dule

Dan "Ja hoću baterskoč slatkiše"

Detalji

Nema predstojećih dešavanja.

Lokacija:

Kontakt

 

da-ja-hocu-baterskoc-slatkise

 

Dan "Ja hoću baterskoč slatkiše" se obeležava svakog 15. februara. Ovi omiljeni slatkiši zlatne boje i karakteristične slatke baterskoč arome, nastali su još sredinom 19. veka.

 

Šta je baterskoč?

Baterskoč (engl. butterscotch) je vrsta slatkiša ili konditorskih proizvoda koji se prave od žutog šećera i putera. Ova vrsta slatkiša nastala je sredinom 19. veka u Jokširu u Engleskoj. Za pravljenje baterskoča prvobitno je korišćena melasa, a kasnije je recept promenjen, pa se danas najčešće koristu žuti šećer.

Naziv je verovatno nastao spajanjem reči puter (butter) i reči "scorch" koja u prevodu znači pržiti. Etimološko objašnjenje, koje nalazimo u jokširskom rečniku iz 1855. godine (F. K. Robinson's Glossary of Yorkshire Words), označava pojam baterskoč kao "kuglicu melase sa puterom".

Pod pojmom baterskoč podrazumevamo razne bombone, keks, čokolade, pite, kolače, krem, sos, sladoled i puding, kojima je zajednički ukus prženog žutog šećera na puteru. Vrlo je sličan karameli, jer se dobija karamelizacijom šećera. Za razliku od baterskoča, karamel ukus se dobija karamelizacijom običnog belog šećera, zbog čega se ove dve arome drastično razlikuju. U engleskom jeziku pojam baterskoč podrazumeva ne samo vrstu slatkiša, već i njegov karakerističan ukus, kao i zlatnu boju, koju svi baterskoč slatkiši imaju.

 

Kada su nastale baterskoč bombone?

Smatra se da je porodica Parkinson iz Donkastera u Južnom Jokširu, koja se bavila proizvodnjom slatkiša u viktorijanskoj Engleskoj, prva napravila baterskoč bombone, koje su bile pakovane u limene kutijice. Ove baterskoč bombone postale su čuvene, nakon što ih je na poklon dobila kraljica Viktorija, prilikom njene posete Donkasteru 1851. godine. Konditori iz Jokšira koristili su ovu posetu kraljice Viktorije u marketinške svrhe, zbog čega su davali ovim čuvenim britanskim bombonama različite nazive: "Kraljevske Donkaster baterskoč bombone" ili "Kraljevski slatkiši".

Baterskoč bombone, kao i razni deserti sa baterskoč ukusom, jedno vreme su bili pomalo zaboravljeni. Zbog sve veće zainteresovanosti ljudi za istoriju hrane, ova vrsta slatkiša se ponovo vraća u modu, a sve više čuvenih svetskih kuvara pravi razne deserte sa ovim ukusom.

 

Kako obležiti dan "Ja hoću baterskoč slatkiše"?

Ukoliko do sada niste probali ni jedan baterskoč slatkiš, ovo je prava prilika da kupite baterskoč bombone, ili da pronađete recept za neki desert sa baterskoč ukusom. Postoje različiti deserti u kojima dominira baterskoč fil, za koji su vam potrebni žuti šećer, puter, mleko i brašno.

Baterskoč fil se koristi za pravljenje raznih pita, tarta, braunia i drugih vrsta kolača, kao i za baterskoč puding. Kada je ređi naziva se baterskoč sos, koji se preliva preko sladoleda da bi se dobio baterskoč sladoled.