Mljekara Dule
Mljekara Dule

Dan jaja Benedikt

Detalji

Počinje: 16-04-2024 12:00

Završava se: 16-04-2024 11:59

Lokacija:

Kontakt

 

dan-jaja-benedikt

 

Dan jaja Benedikt se obeležava svakog 16. aprila. Ova ukusna i sočna poširana jaja Benedikt nastala su krajem 19. veka u Njujorku i postala su jedno od najklasičnijih američkih jela, koja se služe za doručak ili branč.

 

 


Šta su jaja Benedikt?

Jaja Benedikt je vrsta jela koje se obično služi za doručak ili branč, a sadrži poširana jaja, tostiran engleski mafin, hleb ili zemičku, šunku i holandez sos. Pored ove osnovne vrste, postoje i razne druge verzije jaja Benedikt, koje imaju neke dodatne sastojke, zbog čega nose i različite nazive.

 

Šta su poširana jaja?

Poširana jaja su vrsta jaja koja se kuvaju u vreloj vodi (ili na pari) van ljuske. S obzirom da se obično kuvaju oko 3 minuta u prethodno proključaloj vodi, pravilno skuvana poširana jaja uvek imaju rovito žumance, zbog čega su izuzetno sočna. Za doručak obično se služe na tostiranom hlebu, dok se za večeru mogu služiti u zasebnim ćasama, ili kao prilog uz živinsko meso ili divljač.


Kako su nastala jaja Benedikt?

Kao i mnogi drugi čuveni recepti, jako je teško odrediti ko je zaista izmislo recept za jaja Benedikt, s obzirom da su se vrmenom gomilale legende o njihovom nastanku. 

Ono što je uglavnom zajedničko svim ovim legendama je da su jaja Benedikt nastala 1894. godine u Njujorku, i da su ih osmislili čuveni američki bogataši tog doba koji su se prezivali Benedikt. 

Prema jednoj verziji, u želji da se reši mamurluka Lemuel Benedict, broker sa Vol strita, osmislio je ovo jelo uz pomoć osoblja u restoranu čuvenog hotela Valdorf-Astorija (Waldorf-Astoria). Ovaj bogati broker, koji je ostavljao velike bakšiše u čuvenim njujorškim restoranima i čije se ime često pojavljivalo u novinama, naručio je za doručak poširana jaja, slaninu, tost hleb i holandez sos, a zatim je od ovih sastojaka napravio sendvič. Njegova inovacija privukla je pažnju šefa sale, koji je ubrzo stavio ovo jelo na meni hotelskog restorana, a pri tom je umesto slanine stavio šunku, a umesto tost hleba, engleski mafin. Iste godine legendarni kuvar Čarls Ranhofer (Charles Ranhofer) objavio je u svom kuvaru pod nazivom "Epikurejac" (The Epicurean), recept za "Jaja a la Benedikt"

Prema drugoj verziji, gospođa LeGrand Benedict, koja je sa suprugom dolazila svake subote na ručak u nekada najčuveniji njujorški restoran Delmoniko (Delmonico), osmislila je jaja Benedikt, jer su joj bila dosadila jela koja su bila na meniju.

Prema trećoj verziji ovo čuveno jelo osmislio je njujorški bankar Elijas Kornelije Benedikt (Commodore E. C. Benedict), po kome je i Benedikt fjord na Grenlandu dobio ime.


Kako napraviti jaja Benedikt?

Da bi ste napravili jaja Benedikt, prvo je potrebno da napravite holandez sos, a zatim da skuvate poširana jaja. U široj šerpi stavite vodu da proključa. Razbite jaja u tanjir ili činiju, pa kad voda proključa sipajte jedno po jedno jaje, vodeći računa da u šerpi ima dovoljno mesta za sva jaja koja želite da poširate. Poširana jaja se obično kuvaju oko 3 minuta, ali mogu i duže da se kuvaju, u zavisnosti koliko želite da bude tvrdo žumance. Istostirajte hleb, engleski mafin ili zemičku i na svako parče stavite komad šunke. Poširana jaja pažljivo vadite šupljom kašikom i ređajte ih na već pripremljeni tost. Preko poširanih jaja sipajte kašiku holandez sosa.


Kako proslaviti dan jaja Benedikt?

S obzirom da ove godine 16. april, dan jaja Benedikt pada u subotu, ovo je prava prilika da dan započnete ovim veoma ukusnim gurmanskim doručkom. Možda deluje veoma komplikovano, ali kada prvi put budete probali, shvatićete da je ovaj recept za jaja Benedikt ustvari veoma jednostavan i da ga mogu napraviti i oni koji nisu preterano vični kuvanju.

Za one kojima ovaj klasičan američki doručak deluje ipak suviše komplikovano ili previše kalorično, preporučujemo da obeleže ovaj dan tako što će odgledati film Sofije Kopole "Negde" (Somewhere) iz 2010. godine, u kome će videti Elu Fening kako pažljivo priprema jaja Benedikt.