Mljekara Dule
Mljekara Dule

Dan školjki Jakobova kapica

Detalji

Nema predstojećih dešavanja.

Lokacija:

Kontakt

 

dan-skoljki-jakobova-kapica

 

Dan školjki Jakobova kapica (Mediterranean scallop) obeležava se svakog 12. marta. Ukusne i izuzetno zdrave školjke Jakobova kapica, kao i morski češljevi (scallops) veoma su popularne širom sveta i smatraju se izuzetnim morskim specijalitetom.

 

 

Vrsta školjke

Jakobova kapica (Pecten jacobaeus) i morski češljevi su vrsta morskih školjki koja pripada porodici školjki Pectinidae i super familiji Pectinoidea, kojoj pripadaju i bodljikave ostrige (spondilus). 

 

Gde žive

Morski češljevi žive u okeanima i mogu biti različite veličine. Za razliku od njih, Jakobove kapice su endemska vrsta Sredozemnog mora, a u Jadranskom moru žive na peskovitom dnu na dubini od 5 do 30 metara. Mogu se naći u Bokokotorskom zalivu, na području Zadra, na Zapadnoj obali Istre, u Novigradskom moru, Velebitskom i Hvarskom kanalu.

Veoma slična ovoj školjci je i školjka Sv. Jakova ili Pecten maximus (escallop), koja živi u severoistočnom delu atlanskog okeana, u područiju Severnog mora, i u blizini severnih obala Norveške, južno od Pirinejskog poluostrva, pa sve do obala Zapadne Afrike i Makronezijskih ostrva.

 

Naziv

Jakobove kapice ili Jakovljeve kapice na engleskom se zovu skalops (scallops). Francuzi ovu školjku nazivaju San Žak (St. Jacques), dok je Nemci nazivaju Jakobova školjka (Jakobsmuscheln). Na jadranskom moru ribari često za ovu školjku koriste i posebne izraze kao što su: kapesante, kapešante, čančule, klapunice i lepeze.

 

Zašto je školjka dobila naziv po Sv. Jakovu?

Sam naziv školjke Jakobove kapice povezan je sa Sv. Jakovom, koji je bio jedan od dvanaest Hristovih apostola. Pre nego što su se pridružili Hristu, Sv. Jakov i njegov brat Jovan, bili su ribari. Sv. Jakov je propovedao Jevanđelje u Španiji, zbog čega se smatra zaštitnikom Španije, a prema predanju njegove mošti se nalaze u Santajagu de Kompostela, španskom gradu koji je po njemu i dobio ime (Sancti Iacobi). U srednjem veku mnogi hodočasnici koji su prelazili Put Sv. Jakova, koristili su upravo ove školjke kao posude iz kojih su jeli, zbog čega su i dobile naziv ovog velikog hrišćanskog sveca. I danas hodočasnici skupljaju ovu vrstu školjki dok su u Kompostelu, kao dokaz da su bili na ovom svetom mestu. Crkve posvećene Sv. Jakovu uvek su ukrašene mozaicima na kojima se nalazi ova školjka.


Pročitajte još:
Salata od zelenog manga


Izgled

Jakobova kapica je školjka lepezastog oblika, na čijoj se ljušturi nalazi od 14 do 16 rebara. Donja ljuštura koja je obično bele, bež ili ružičaste boje, konkavnog oblika, obično je zakopana u pesak, dok je gornja ljuštura crvenkasto-smeđe boje, protkana tamnijim šarama, obično ravna. 

Jakobova kapica je najpoznatija kao motiv jednog od najčuvenijih logotipa multinacionalne naftne kompanije Shell.


Kako se jedu Jakobove kapice?

Školjke Jakobova kapica imaju čvrsto belo meso (snažan mišić kojim se pokreću dok plivaju) i deo u kome je crvenkaso-narandžasta ikra. Na ribljim pijacam često se prodaju cele, a kad su očišćene prodaje se samo njeno belo meso u otvorenoj školjci. Jakobove kapice se ne jedu sirove. Morski češljevi se mogu jesti sirovi ali samo ako znate da su upravo ulovljeni.


Na našim stranicama pronađite proizvođače ribe i morskih plodova.


Jakobove kapice se prodaju i smrznute, a postupak njihovog zamrzavanja traje oko dva dana. Postoje dve vrste pakovanja: takozvano "suvo pakovanje" koje podrazumeva da školjke nisu podvrgnute dodatnim aditivima, i "mokro pakovanje" (STPP), koje označava da su školjke tretirane matrijum trifosfatom (sodium triphosphate).


Čišćenje

Ukoliko ste u prilici da kupite sveže skalope (Jakobove kapice ili morske češljeve) jako je važno da znate kako da ih očistite. Da bi ste ih otvorili, školjke moraju biti hladne, zato ih držite na ledu ili u frižideru. Ohlađenu školjku držite prstima, tako da je tamnija strana okrenuta ka vama, a zatim uvucite vrh noža u samu ljušturu, ali ne previše duboko, kako ne bi ste povredili samo meso. Pritisnite nožem gornju ljušturu, kako bi se otvorila, a zatim presecite vezu između mišića i same ljušture. Povucite gornji deo školjke i odlomite ga. Operite školjku i nožem uklonite sve nečistoće. Podvucite nož ispod mišića, kako bi ste ga odvojili od ljušture. Ponovo dobro operite meso i pređite prstima preko mišića, kako bi ste uklonili sve nečistoće i zrna peska. Da ukus školjke ne bi bio gumenast, jako je važno da uklonite sve ostatke oko mišića, a ono što treba da ostane je okruglo parče belog mesa.

 

Priprema

Jakobove kapice se mogu peći, kuvati, pržiti ili dinstati tako da ostanu čvrste i bele. Skalopi ili Jakobove kapice najčešće se peku na žaru prelivene maslinovim uljem. Da biste dobili zaista hrskavu koricu, pre nego što ih stavite na roštilj ili u tiganj, Jakobove kapice moraju biti suve. Solite ih na samom kraju pečenja. Meso je izuzetno osetljivo i ne sme se prepeći. Kada je prepečeno dobija gumast ukus. Može se peći u rerni, kada se obično ostavlja u školjci i posipa sirom. Najčešće se pripremaju u sosu i služe sa testeninama.

U nekim receptima za skalope pre same pripreme potrebno je držati sveže meso školjke u mleku oko 1 sat, a činiju za to vreme držati u frižideru. ovo jednosatno držanje skalopa u mleku, ukloniće njegov preteran riblji miris i učiniće da meso školjke postane mekše.

U španskoj Galiciji Jakobove kapice se pohuju u prezlama i peku sa lukom i šunkom. U Japanu od morskih češljeva se pripremaju čorbe, sašimi i suši. U kineskoj kantonskoj kuhinji morski češljevi se jedu sušeni. Dimljene Jakobove kapice i morski češljevi jedu se kao predjela ili kao dodaci raznim jelima.

Prema ovim školjkama koje se na engleskom zovu scallop, nastao je i kulinarski izraz "scalloped", koji označava meso školjke koje se služi vruće u školjci preliveno kremastim sosom.


Kako obeležiti dan školjki Jakobova kapica?

Ako volite da jedete školjke, iskoristite ovu priliku i obeležite dan ovih mediteranskih školjki. Najlakše je da posetite neki riblji restoran i naručite baš Jakobove kapice. 


Na našim stranicama pronađite najbolja vina.


Ukoliko volite da kuvate, pronađite neki novi recept za ove školjke i pripremite specijalnu večeru, a ne zaboravite da na vreme rashladite i neko vino.