Mljekara Dule
Mljekara Dule

Dan pite

Detalji

Nema predstojećih dešavanja.

Lokacija:

Kontakt

 

dan-pite

 

Dan pite se obeležava svakog 23. januara. Slatke, slane, hrskave ili meke, gužvare ili savijače, pite su obrok ili poslastica kojima retko ko može odoleti.

 

Bez obzira da li su slatke ili slane sve pite imaju nešto zajedničko: kore koje se prave od različitih vrsta testa i nadev koji može sadržati meso, sir, voće, povrće, med, orašasto voće, itd.

Da su ljudi oduvek pravili pite potvrđuju sumerske glinene pločice, na kojima je pronađen najstariji recept za pitu sa piletinom, star oko 2000 godina. Kako su izgledale te najstarije pite možemo videti na crtežima u Egiptu, koji se nalaze na zidovima grobnice u Dolini kraljeva, a u kojoj je sahranjen faraon Ramzes II, koji je vladao od 1304. do 1237. godine p.n.e. Ove najstarije pite pravile su se od kora napravljenih od različitih mlevenih žitarica (ovsa, raži, ječma ili pšenice) koje su se punile medom.


Pročitajte još:
Dan Frito pite
Dan pite sa višnjama


Prve pite nalik današnjim nastale su u antičkoj Grčkoj, a potvrdu za to nalazimo u Aristofanovim komedijama (5.v.pre.n.e.) gde se pominju pite sa voćnim nadevom. Grci su prvi u testo koje se pravilo od brašna i vode, dodali i masnoću. Kasnije ovu umetnost pravljenja pita Rimljani su preuzeli od Grka, a testo su pravili od mešavine brašna, ulja i vode, dok su za nadev koristili razne vrste mesa.

Tokom srednjeg veka u različitim delovima Evrope i sveta nastale su pite koje su imale izuzetno debelu i skoro nejestivu koru, koja se obično skidala i davala siromasima, dok su vladari i imućan svet jeli samo njen nadev. Ove pite su bile neka vrsta "kovčega" koja je danima čuvala mesni nadev od kvarenja. 

Za jednu od najstarijih pita iz ovog perioda koja se i danas pravi u Velikoj Britaniji u vreme Božića, mins paj (mince pie), krtaši su doneli recept sa Bliskog istoka još u 13. veku, a za nadev u ovoj piti koristili su meso, voće i začine. 

 

pite-na-zidu-grobnice-ramzesa-drugog

 

Iako amerikanci smatraju pitu od jabuka američkom poslasticom, najstariji recept za pitu od jabuke nastao je 1381. u Engleskoj, a nadev je pored jabuka sadržao i smokve, suvo grožđe, kruške i šafran.

S obzirom da bundeva potiče sa američkog kontinenta, pita od bundeve ili bundevara nastala je u Americi 1623. godine, u vreme drugog Dana zahvalnosti, i od tada je nezaobilazna poslastica na prazničnim trpezama u Americi, odakle se proširila i na čitav svet. 

Naše pite koje su najpopularnije na čitavom Balkanu nastale su pod uticajem grčke, turske i bliskoistočne kuhinje. Najpopularnije slane pite su: burek, pita sa sirom ili sirnica, pita s mesom, gibanica ili gužvara, savijača, pita od krompira ili krompiruša, pita od zelja ili zeljanica, banica, kupusnik, pita sa pirinčem, pita sa spanaćem, mantije, kolpite, ravne pite, pita sa prazilukom, pita sa pečurkama, pita sa tikvom, pita pica... Najpopularnije slatke pite sa ovih prostora su: pita sa jabukama, pita sa višnjama, pita sa budevama ili bundevara. Sve ove pite se prave od od gotovih tankih kora i različitih vrsta nadeva. Doduše u mnogim krajevima, žene i danas same razvijaju kore, zbog čega postupak pravljenja pite traje nekoliko sati, a njihov ukus je zaista neponovljiv. 

Pored ovih pita sa tankim korama izuzetno su popularne i baklave, lenja pita, krempita, pita sa suvim šljivama i orasima, itd...

 

Kako obeležiti dan pite?

Kako biste najlakše obeležili dan pite, svratite do najbliže poslastičarnice ili pekare i kupite omiljenu slanu ili slatku pitu. Ukoliko ste raspoloženi za mešenje, ovo je prilika da isprobate neki novi recept za pitu, koju do sada niste imali prilike da probate. Napravite francuski kiš ili engleski tart, a ukoliko niste baš vični mešenju najlakše je da napravite sve popularniji krambl sa jabukama (apple crumble) ili nekim drugim voćem.

Pored mešenja i jedenja pite, preporučujemo vam da odgledate i neki film u kojima pita ima veoma važnu ulogu. U raznim holivudskim filmovima glumci se često gađaju pitama, prave pite ili uživaju dok jedu pite, a postoje i neki filmovi gde pite dobijau i neke druge konotacije. 

Pogledajte filmove sa antologijskim scenama sa pitom:

  • Šejn (Shane) (1953)
  • Doktor Strejndžlav (Dr. Strangelove) (1964)
  • Velika trka (The Great Race) (1965)
  • Vruća sedla (Blazing Saddles) (1974)
  • Osveta šmokljana (Revenge of the Nerds) (1984)
  • Ostani uz mene (Stand by me) (1986)
  • Gorušica (Heartburn) (1986)
  • Kuka (Hook) (1991)
  • Prava romansa (True Romance) (1993)
  • Američka pita (American pie) (1999)
  • Kelnerica (Waitress) (2007)
  • Svini Tod: Pakleni berberin iz ulice Flit (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) (2007)
  • Noći boje borovnice (My Blueberry Nights) (2007)
  • Prokletnici (Inglourious Basterds) (2009)
  • Mildred Pirs (Mildred Pierce) (2011)
  • Služavke (The Help) (2011)
  • Praznik rada (Labor Day) (2013)

 

Ako želite da obeležite dan pite, dok jedete, ili mesite pitu poslušajte i jednu od najlepših i najpoznatijih pesama o piti "Bye Bye Miss American Pie”" iz 1971. godine, koju peva Don McLean. 

 

Misteriozni stihovi ove pesme prodati su na aukciji za 1,2 miliona dolara.