Mljekara Dule
Mljekara Dule

Dan punjenih jaja

Detalji

Počinje: 02-11-2024 01:00

Završava se: 03-11-2024 12:59

Lokacija:

Kontakt

 

punjena-jaja-anton-nikolov-zmY2s17CIl4-unsplash

 

Dan punjenih jaja se obeležava svakog 2. novembra. Izuzetno ukusno predjelo, punjena jaja se često služe na koktel zabavama uz druge sitne zalogaje ili kanapee.

 

Punjena jaja su vrsta predjela koja se sastoje od tvrdo kuvanih jaja, koja se nakon ljuštenja, preseku na pola, a od žumanca pomešanog sa majonezom, senfom i začinima se pravi fil, kojim se pune belanca. U varijantama kada se ne koristi majonez, često se dodaju avokado, pavlaka, puter, kinoa, kiselo mleko ili grčki jogurt. U standardni fil od majoneza, senfa i začina, u zavisnosti od recepta dodaju se sardine, sir, šunka, ruska salata, slanina, ren, rotkvice, mladi crni luk, kiseli krastavčići, tartar ili Vočester sos, čili paprika, zelene masline, sirće, pimento, mleveni crni luk, kapar, a od začinskog bilja najčešće se dodaju: vlašac, peršun, korijander, mirođija, biber, dimljena paprika, itd. 

 

Punjena jaja kroz istoriju

Punjena jaja su bila omiljeno predjelo starih Rimljana, i uobičajeno su se služila na gozbama bogatih rimskih plemića. Sama rimska izreka "ab ova usque ad mala" (od jaja do jabuka) ukazuje na činjenicu da su gozbe uvek počinjale jajima koja su se često služila prelivena ljutim sosevima.  Gaj Petronije Arbiter (Gaius Petronius Arbiter), koji je živeo u vreme rimskog imperatora Nerona (I vek n.e.) u svom delu "Satirikon" (Satyricon) pominje punjena paunova jaja mesom ptice pevačice pomešanim sa žumancetom.

Da su se i u srednjem veku na trpezama velikaša služila egzotična punjena jaja, potvrđuje andaluzijski recept iz 1200-te godine iz jednog španskog kuvara. Ova andaluzijska punjena jaja punila su se filom od izgnječenih žumanaca pomešanih sa korijanderom, sokom od crnog luka, biberom i fermentisanim ječmom ili ribljim sosom, nakon čega bi se obe polovine belanaca spajale nekom vrstom čačkalice.


Pročitajte još:
Dan jaja Benedikt


U 15. veku pronalazimo mnogobrojne recepte za spremanje punjenih jaja širom Evrope. Osim punjenja koja su često sadržala sir, suvo grožđe, začinsko bilje i ulja, ova punjena jaja su najčešće služena topla, jer su se nakon filovanja pržila na ulju. 

Sa pronalskom majoneza u 18. veku, punjena jaja dobijaju glavni sastojak za fil kojim se i danas najčešće filuju. 


Interesantna je činjenica, da se ovo ukusno predjelo sa jajima, na skoro svim jezicima sveta naziva punjenja jaja, osim na engleskom, gde se najčešće nazivaju đavolja jaja (deviled eggs). U Engleskoj u 18. veku sva hrana koja je bila barena ili pržena, a sadržala je začine, nazivala se đavolja hrana (deviled food). Pored ovog uobičajenog naziva, Englezi koriste i druge nazive, kao što su: "stuffed eggs", "dressed eggs" ili "salad eggs".  


U SAD punjena jaja su naročito bila popularna nakon Drugog svetskog rata, i bila su obavezno jelo koje se nosilo na piknik. Danas se punjena jaja u Zapadnoj Evropi i Americi najčešće jedu za Uskrs.

Kod nas punjena jaja se najčešće spremaju kao meze, ili kao predjelo za svečani ručak ili večeru koji se pravi povodom obeležavanja mrsne slave, Nove godine, Božića ili Uskrsa.

 

Kako obeležiti dan punjenih jaja?

Ukoliko odavno niste napravili punjena jaja, ovo je prava prilika da ih napravite i obradujete svoje najmilije. Ukoliko vodite računa o ishrani isprobajte neki novi recept za punjena jaja avokadom, kinoom ili sardinama.