Mljekara Dule
Mljekara Dule

Dan tople čokolade

Detalji

Nema predstojećih dešavanja.

Lokacija:

Kontakt

 

topla-cokolada-pexels-jill-wellington-3309663

 

Dan tople čokolade se obeležava svakog 31. januara. Topla čokolada je idealan topli napitak za ove zimske dane, a širom sveta se priprema na različite načine.

 

Topla čokolada je topli napitak koji se priprema od rendane ili izlomljene čokolade, koja se uz šećer dodaje u zagrejano mleko ili vodu. 

U mnogim zemljama širom sveta, pored ovih glavnih sastojaka u toplu čokoladu se dodaju i razni dodaci i začini, a najčešće se pije uz slatko pecivo, kao što su čurosi u Španiji, ili hleb sa džemom, medom ili Nutelom, što je običaj u Francuskoj. U Nemačkoj se u toplu čokoladu dodaje šlag, dok se u Americi i Kanadi uz šlag dodaje i maršmelou. U Meksiku topla čokolada se začinjava cimetom i vanilom, a najčešće se pije uz čurose ili slatko pecivo (pan dulce). U Kolumbiji i Ekvadoru u toplu čokoladu se dodaje beli sir, dok se u Peruu topla čokolada začinjava sirupom od čokolade, a pije se najčešće za Božić uz kolač nalik slatkom hlebu (panettone).

Kako bi topla čokolada bila što gušća koriste se skrob, fino mleveno kukuruzno brašno, a u Beču se dodaje žumance.

Pored tople čokolade izuzetno su popularni i topli ili hladni kakao, za čiju se pripremu koristi kakao u prahu ili instant napici od kakaa.


Pročitajte još:
Međunarodni dan čokoladne torte
Dan čokoladnog fondia
Dan čokolade sa mentom
Dan čokoladnog suflea


Istorija

Drevni starosedeoci Srednje Amerike su prvi kozumirali neku vrstu čokoladnog napitka, koju su kasnije nastavile Maje i Asteci, a koji je bio deo njihovih religioznih rituala. S obzirom da nisu znali za šećer, u ovaj hladan napitak najčešće su dodavali kukuruzno brašno, čili papričice, vanilu i druge začine. 

Nakon osvajanja Asteka, Kortez je doneo čokoladu u Španiju 1528. godine, od koje se pravio napitak koji su pili samo kraljevi i bogato plemstvo. U 17. veku u topli napitak od čokolade i vode, dodat je šećer. Prva čokolaterija otvorena je u Londonu 1657. godine u kojoj se prodavala veoma skupa topla čokolada začinjena raznim začinima. Nakon posete Jamajci, ser Hans Sloun donosi sa sobom prvi recept za spravljanje tople čokolade sa mlekom i cimetom. Već krajem 18. veka nestaju luksuzne londonske čokolaterije koje su služile toplu čokoladu, a neke od njih postaju zatvoreni klubovi za gospodu.  

S obzirom da je topla čokolada u 19. veku posatala veoma omiljen napitak, mnogi uvoznici kakaa počeli su da otvaraju i manje fabrike, a među njima, jedan od prvih je bio i Džon Kadburi, koji je otvorio malu fabriku 1831. godine, a već 1842. godine ima je 16 linija koje su proizvodile čokoladu za pravljenje tople čokolade, kako u prahu i čvrst kakao. Sedam godina kasnije, 1849. Kadburi je proizvodio i čokoladu za jelo.